• Литература

  Снежана Стојчевска учествуваше на книжевните средби во Бања Лука

  Македонската поетеса Снежана Стојчевска учествуваше на Третите меѓународни книжевни средби во Бања Лука, кои се одржаа од 13ти до 17ти Септември, во организација на Здружението на
  September 21, 2018
 • Случувања

  Ellen Allien во Скопје

  Win Music Freedom продолжува со презентација на светски најзначајните диџеј имиња. На 21-ви септември 2018, за прв пат во Скопје ни доаѓа Ellen Allien, жената која од
  September 21, 2018
 • Активизам Случувања

  Музика vs. НАТО

  Автентичната алтернативна сцена не прифаќа сојуз со империјалистички сили чив питбул е милитантната организација НАТО. Затоа, на 22 септември 2018, под девизата БОЈКОТИРАМ ВОЈНИ ЗА ПРОФИТ! НАТО НИТУ
  September 21, 2018
 • Случувања

  Blues & Soul Festival 2018

  Дирекција за култура и уметност – Скопје, со гордост ви го претставува 22-от Blues & Soul Festival, кој ќе се одржи од 21-ви до 23-ти септември
  September 20, 2018
 • Музика

  NOMADS видео: String Forces – Сети се

  Голема ни е радоста да го постираме ова видео-арт „спотче“ за новиот синлг Сети се на String Forces, кој се појави денес како најава за нивното
  September 20, 2018
 • Случувања

  Од денеска „Звуците на културата“ во Ѓорче Петров

  Од денеска, па до недела во општина Ѓорче Петров за првпат ќе се одржи манифестацијата „Звуците на културата“. Многу познати музички имиња, играорни групи, млади таленти
  September 19, 2018
 • Случувања

  Пиволенд прераснува во SKOPJE BEER FEST

  Оваа година традиционалниот „Гурмански викенд во Скопје – Пиволенд“ со нов концепт, ново интернационално име „Skopje Beer Fest“, нова локација, како и нови културно забавни содржини
  September 19, 2018
 • Музика

  NOMADS музика: Димитар Додовски – Paleopop

  Димитар Додовски е дел од македонската електронска музичка сцена уште од почетокот на 2000-тите, како со неговите продукции и настапи во живо, така и со DJ
  September 19, 2018
 • Музика

  NOMADS видео: ДУПЕР – Не сум твој тип

  Борис Какуринов – гитара, клавијатура; Илчо Нечовски – вокал, бас гитара и Мартина Баракоска – тапани, перкусии, го сочинуваат триото ДУПЕР. А тука започнува една нова приказна
  September 19, 2018
 • Случувања

  PMG Recordings Festival 8

  Со подласлов Сонична младост, во сабота на 6 октомври 2018, во МКЦ, ќе се одржи осмото издание на PMG Recordings фестивалот. Се работи за македонска (независна) дискографска
  September 19, 2018